fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
Search in posts
Search in pages

Zvanje Profesora sa sobom povlači mnogo predrasuda (koje smo i ovde pomenuli). Dr Milan Zdravković, mašinski inženjer i profesor na Mašinskom fakultetu Univerrziteta u Nišu, definitivno ruši predrasude, a kroz ovaj razgovor, njegovo razmišljanje, stavove i kroz njegov rad generalno, može se videti kako bi, verovatno, svaki Profesor trebalo da razmišlja i radi.

Posvećen radu sa studentima i doktorantima, ujedno izuzetno aktivan na polju nauke, sa preko 80 objavljenih radova iz oblasti Artificial Intelligence – vešstačke inteligencije, koju radije zove mašinsko učenje ili duboko učenje, zatim oblasti IoT (Internet of Things) itd, sa preko 850 citiranja – oni koji se bave naukom znaju koliki je to uspeh.

Jedan deo razgovora posvetili smo istraživačkom i profesorskom radu, radu na fakultetu i u nauci, istraživanjima, svim prednostima i manama tog poziva, ličnom zadovoljstvu i satisfakciji koju svaki inženjer oseti kada reši neki problem, o tome šta ga privuklo i zadržalo u nauci… Objasnio je zašto smatra da svaki mentor od svojih PHD studenata treba da pravi ljude koji su bolji od njega i znaju više od njega, jer u suprotnom nema benefita ni za koga. Pričao je i aktuelnom istraživanju, unapređenju rada toplane za grejanje gradova, automatizaciji i smanjenju troškova uz pomoć aplikacija i veštačke inteligencije.

Drugi deo razgovora je svakako bio posvećen veštačkoj inteligenciji, odnosno mašinskom učenju ili dubokom učenju. Kao neko ko je izuzetno aktivan u tom polju, Milan je objasnio i kakvo je stanje kod nas i u svetui po tom pitanju, aktuelnostima, razjasnio šta je i da li se to može zvati „inteligencija“, kakve su i kolike veze sa matematikom, algebrom i da li treba da se plašimo da će nas veštačka inteligencija zameniti ili uništiti.

Pričali smo i o etici, o (ne)mogućnostima promene sistema rada na fakultetima, a na kraju i o muzici, jazz-u, Milanovo alter-egu i uticaju veštačke inteligencije na muziku i da li će i kada veštačka inteligencija moći da zameni kreativnost i emociju koju čovek unosi u muziku.

Mnogo tema, mnogo zanimljivih odgovora i mnogo razloga za razmišljanje i pretraživanje u narednom periodu.

Moram da kažem da je izuzetna čast upoznati čoveka, profesora kao što je Milan i da je bilo pravo zadovoljstvo razgovarati sa njim, slušati i učiti.


Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.