fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
Search in posts
Search in pages

U trećoj epizodi podkasta Domaća, govorimo o ulozi intelektualaca u oblikovanju kosovskog pitanja. Naš gost je doktor Petar Ristanović, naučni saradnik Instituta za srpsku kulturu iz Prištine, sa sedištem u Leposaviću. Autor knjiga „Kosovsko pitanje 1974 – 1989“ i „Iluzija moći“ za koju je dobio nagradu Gavrilo Princip, u izdanju fondacije Aleksandar Nevski.

U ovoj epizodi saznaćete zašto je jednako legitimno govoriti kosovsko kao i kosovsko-metohijsko pitanje? Kakva je uloga intelektualaca za vreme komunističkog režima bila u odnosu na ovo pitanje?

Da li su intelektualci ti koji mogu doprineti normalizaciji odnosa Beograda i Prištine? Kolika je istorijska, ali i trenutna uloga Srpske akademije nauka i umetnosti i njenih članova na odlučioce i na trasiranje odluka Beograda ka kosovskom pitanju.

Da li je Srpska pravoslavna crkva kao društveni akter, danas bitna u kreiranju politike prema kosovskom pitanju i u kojoj meri ona predstavlja veto igrača?

Čućete da li su srpski intelektualci ti koji su stvorili casus belli? Kao i koje intelektualce naš gost naziva kritičkim i u koje dve grupe ih svrstava. Da li će vlastima u Beogradu, za bilo kakav dogovor, ukoliko bi želeli da ga postignu, biti neophodna podrška intelektualaca, kako bi taj dogovor bio prihvaćen?

Naposletku smo se osvrnuli na stavove kosovske inteligencije o mogućem sporazumu Beograda i Prištine. Čućete malo više o sličnostima, ali i razlikama između Adema Demaćija i Samoopredeljenja Aljbina Kurtija i šta se može očekivati od sadašnje vlasti na Kosovu.