fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages
Search in posts
Search in pages

Send us a text

Da li ste se ikada zapitali kako geni utiču na nas i naš život?

U današnjoj Oslobođenoj gostuje Anela Hujdurović, osnivačica prvog genetskog savjetovališta u BiH.

Ova strastvena zaljubljenica u nauku donosi najnovija saznanja iz svijeta genetike, a sve to s ciljem da promijeni način na koji razmišljamo o sebi i našim genima. Kako stvarno „preslikavamo“ osobine naših roditelja? Koliko genetika utiče na naše zdravlje, ponašanje pa čak i na naš izgled, jesu li depresija i anksioznost u našim genima? Šta saznajemo o sebi kroz genetske testove? Mogu li genetski testovi pomoći u ranoj dijagnostici karcinoma i drugih bolesti?

Razmatrat ćemo i pitanje koje mnoge zanima – da li genetika može usporiti starenje? Razgovarat ćemo o biološkom starenju, razlikama između naših godina i biološke starosti te kako životne navike utiču na našu biologiju. Koliko možemo uticati na biološki sat i da li je starenje zaista nezaustavljivo?

– Genetika kao nauka nudi nam uvid u to kako starenje funkcioniše na biološkom nivou. Postoje testovi koji nam omogućavaju da saznamo kako naše biološke godine mogu biti različite od onih kalendarskih jer naša životna rutina, zdrava ishrana, fizička aktivnost i izbjegavanje štetnih supstanci, mogu uticati na brzinu starenja. Iako ne možemo zaustaviti starenje, možemo usporiti njegov proces. Telomere, koji su na krajevima naših kromosoma, igraju ključnu ulogu u tome, a istraživanja se usmjeravaju na način kako da smanjimo njihovo trošenje jer je to jedan od glavnih faktora koji određuju brzinu biološkog starenja, kaže genetičarka Hujdurović.

Otkrila nam je i kako rijetke mutacije i oboljenja koja pogađaju djecu u Bosni i Hercegovini, postaju ozbiljan zdravstveni izazov. 

– Djeca u BiH suočavaju se s rijetkim mutacijama i sindromima, a u nekim slučajevima broj prijavljenih slučajeva ne prelazi nekoliko desetina na globalnom nivou. Poseban problem predstavlja učestalost povezivanja gena među krvnim rođacima u manjim sredinama, što dodatno pogoršava situaciju. Nažalost, o ovim temama se rijetko govori u javnosti, a gledajući s medicinske strane, ovo predstavlja veliki problem, priča Hujdurović.

Support the show

Čitajte nas na: https://www.oslobodjenje.ba FB :https://www.facebook.com/oslobodjenjeba IG: https://www.instagram.com/oslobodjenj… Twitter: